
„Cukrzyca to nie tylko liczby i pomiary glukozy – to również codzienne wybory żywieniowe, które mogą poprawić Twoje samopoczucie. Pozwól, że pokażę Ci, jak łatwo i smacznie można zadbać o swoje zdrowie!”
Zdrowy Jadłospis
Spis tematów
- Dieta w cukrzycy I typu
- Wymienniki węglowodanowe WW i białkowo tłuszczowe WBT w praktyce
- Indeks glikemiczny, tabele
- Jadłospis 1600 kcal z zaleceniami WW i WBT do posiłku
- Praktyczne porady i podsumowanie
Dieta w cukrzycy I typu
Dieta w cukrzycy typu 1 powinna opierać się na zasadach zdrowego żywienia.
Zaleca się, aby dieta była zbilansowana i dostosowana do wieku, wzrostu, płci i aktywności fizycznej. Ważne, aby była urozmaicona, a posiłki powinny być spożywane regularnie. Zaleca się spożywanie od 4-6 regularnych posiłków.
Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) zaleca się aby udział węglowodanów w diecie wynosił około 45% dziennego zapotrzebowania energetycznego, tłuszcze 25-40%, a białko 15-20%.
Liczne badania wskazują również na korzystny wpływ diety bogatej w błonnik.
Wymienniki węglowodanowe WW i białkowo tłuszczowe WBT w praktyce
Należy zwrócić uwagę na węglowodany, ponieważ mają one bezpośredni wpływ na poposiłkową glikemię. Korzystne będą produkty o niskim indeksie glikemicznym zwłaszcza węglowodany złożone, bogate w błonnik pokarmowy. Należy zmniejszyć podaż cukrów prostych takich jak: glukoza, fruktoza, sacharoza czy laktoza.
W planowaniu diety ważne będą wymienniki węglowodanowe (WW). Jeden wymiennik węglowodanowy odpowiada takiej ilości produktu wyrażonej w gramach, która zawiera 10 g węglowodanów przyswajalnych.
Liczba wymienników węglowodanowych powinna być ustalana indywidualnie na ilość spożywanych posiłków w ciągu dnia (śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja) w zależności od całkowitego zapotrzebowania organizmu na energię w ciągu dnia.
Według Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego leczeniem nieodłącznym cukrzycy typu I jest insulinoterapia.
Polega ona na zastosowaniu wielokrotnych wstrzyknięć insuliny, poprzez wstrzyknięcia PENEM lub ciągłego podskórnego wlewu insuliny za pomocą osobistej pompy insulinowej. Insulinoterapia powinna być dostosowana indywidualnie, uwzględniając wyjściową glikemię, ilości węglowodanów w posiłkach oraz aktywność fizyczną chorego.
Liczenie WW
Liczenie wymienników węglowodanowych (WW) będzie przede wszystkim istotna u pacjentów leczonych tą metodą, aby odpowiednio dostosować dawkę insuliny. Ten sposób leczenia daje większą swobodę jeśli chodzi o wybór produktów spożywczych, ważna jest natomiast umiejętność prawidłowego oszacowania liczby wymienników węglowodanowych w produkcie, aby pacjent mógł precyzyjnie dobrać dawkę insuliny.
Przeliczniki jednostek insuliny (j) do posiłków powinny być indywidualnie ustalone przez lekarza. Dietetyk ustala indywidualnie Ilość WW na poszczególne posiłki.


Indeks glikemiczny, tabele

Jadłospis 1600 kcal z zaleceniami WW i WBT do posiłku

Praktyczne porady i podsumowanie
„Planuj swoje posiłki z wyprzedzeniem – to prosty sposób na uniknięcie nagłych zachcianek na coś słodkiego. Spróbuj przygotować sobie zdrową przekąskę, jak np. surowe marchewki z hummusem!”
Co w przypadku pomiaru glikemii przed posiłkiem = wysoki poziom glukozy przed posiłkiem?
Lekarz powinien ustalić przelicznik insulina/wymiennik do posiłków oraz ustalić korektę w przypadku wysokiego poziomu glikemii przed posiłkiem.
Więcej praktycznych informacji na temat cukrzycy typu I – jak sobie radzić oraz indywidualne jadłospisy 7 lub 14 dniowe uzyskasz na konsultacji stacjonarnie lub on line.
Zdrowy Jadłospis